چسب مشهد
جولای 29, 2020

چسب کاشی چیست؟

توسعه و پیشرفت روز افزون صنعت کاشی و سرامیک باعث شده تا استفاده از روش های سنتی و قدیمی استفاده از ماسه (شن و ماسه) و سیمان برای نصب کاشی در بعضی از مکان ها منسوخ شود. در وحله اول تهیه ، ترکیب و جابجایی ماسه و سیمان کمی دشوار باشد؛ از طرفی اگر کاشی کار متخصص و حرفه ای نباشد ممکن است کارش را منظم و تمیز انجام ندهد و دکوراسیون خانه نمای زیبا و مناسب نداشته باشد.
صنعت کاشی و سرامیک این مشکل را به تازگی حل نموده، چسب کاشی محصولی است که برای نصب کاشی در ساختمان ها به کار گرفته می شود را تولید و روانه بازار کرده است. چسب کاشی از سیمان تقویت شده با پلیمر تهیه می شود، با توجه به اینکه ماده سازنده این ماده پلیمر می باشد، چسب کاشی پس از استفاده و خشک شدن در برابر رطوبت مقاوم می باشد. چسب های کاشی این امکان را به کاشی کار می دهند که بتواند انواع کاشی و سرامیک را بر روی کف و بدنه سالن ها، دیوار های بتنی، دیوار های سیمانی و کاشی به روی کاشی را به راحتی انجام دهد؛ ضمن اینکه سطحی غیر قابل نفوذ و مقاوم در برابر رطوبت را ایجاد می کند.
چسب کاشی خاصیت چسبندگی بالا و سازگاری با انواع زیر ساخت ها را دارا است.این چسب تنها بعد گذشت 24 ساعت بعد از خشک شدن، در دما های -30 و 120 درجه سانتیگراد مقاوم هستند. چسب کاشی به دو صورت پودری و خمیری یافت می شود.

مزایای استفاده از چسب کاشی

• مقاومت و استحکام اولیه پس از سال ها بعد از استفاده
• برخورداری از قدرت چسبندگی بالا
• کیفیت بالای چسباندن کاشی
• عایق رطوبت و مناسب مناطق مرطوب
• سرعت در نصب نسبت به بقیه مواد مشابه (شن وماسه و ...)
• عدم نیاز به تخریب بخش زیرین کاشی و صرفه جویی در وقت
• قابل استفاده در تمام مناطق سردسیر و گرمسیر
• قابل استفاده در بخش هایی که در معرض مستقیم آب هستند مانند دیواره استخر ها و ...

انواع چسب کاشی


چسب کاشی تین ست (Thin set) : چسب کاشی تین ست کاربرد بسیاری دارد، این نوع از چسب کاشی باید قبل از استفاده ترکیب شود. چسب تین ست خمیری شکل است و ترکیبی از سیمان، ماسه، آب و مواد شیمیایی مختلف است تا بتواند رطوبت را در خود نگه دارد.
از این چسب می توان برای فضاهایی که در معرض رطوبت مستقیم هستند مانند: حمام و ... استفاده کرد.

چسب کاشی ماستیک (Mastic) : قدیمی ترین چسب کاشی بین چسب های دیگر است که هنوز هم در بازار موجود است، چسب ماستیک از نوع ارگانیک می باشد. این چسب هم روی دیوار استفاده می شود و هم به روی کف؛ این چسب نیازی به ترکیب شدن با هیچ ماده ای را ندارد. و شخص استفاده کننده بعد از باز کردن محصول باید با آن به سرعت کار کند زیرا این چسب قدرت چسبندگی خود را به سرعت از دست می دهد و خشک می شود.
ماستیک بسیار پر کاربرد است ولی میانه خوبی با رطوبت ندارد، پس پیشنهاد می شود که از آن در مناطقی که با رطوبت و یا آب ارتباط مستقیم مانند: حمام و ... استفاده نشود.
موارد استفاده این چسب: ماستیک برای چسباندن شیشه و ظروف چینی نیز مناسب است زیرا چسب کاشی ماستیک خیلی زود خشک می شود. برای اینکه هنگامی که کاشی را به دیوار چسب می زنید نلغزد و یا جابجا نشود بهتر است از این چسب که زود خشک می شود استفاده کنید.

چسب کاشی اپوکسی (Epoxy) : این چسب بین چسب های دیگر گران تر است زیرا حاوی رزین، ماسه، سیمان و مواد شیمیایی خاص می باشد، که موجب محکم شدن آن هنگام خشک شدن می شود.
این چسب به دلیل مقاومت بالا در برابر دما معروف است، از این چسب در محیط هایی استفاده می شود که در تماس مستقیم با رطوبت و مواد شیمیایی هستند. از جمله موارد مصرفی آن می توان به استخر، حمام، لابی، آشپز خانه های صنعتی، رستوران ها و فست فودی ها، کارگاه های تولید کننده لبنیات و مراکز خرید اشاره کرد.
اپوکسی بدلیل گران قیمت بودن و بوی شدیدی که می دهد زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد و فقط افرادی که در این کار تخصص دارند می توانند از ان استفاده کنند. بنابراین این چسب برای مصارف خانگی توصیه نمی شود و مناسب افراد غیر حرفه ای نمی باشد.

چسب لاتکس و اکریلیک (Latex and Acrylic) : این چسب یک چسب ترکیبی است که به علت داشتن ترکیبات مخصوص آن موجب می شود تا قدرت چسبندگی آن بالا برود. این چسب برای استفاده در کف پوش خانه ها و کاشی دیوار ها مناسب است.

نکات انتخاب چسب کاشی

برای این که متوجه بشیم کدام چسب و میزان استفاده از آن مناسب کار ماست به نکات زیر توجه کنید:
1. مساحتی که می خواهیم بر روی آن از چسب استفاده کنیم
2. مرطوب بودن یا نبودن سطح مورد نظر
3. جنس سطح مورد نظر (رنگ دارد یا خیر، کاشی است یا چوب و ...)

مواد و وسایل مورد نیاز

 کاشی
 چسب مختص کاشی (با توجه سه ویژگی ای که بالا ذکر شد)
 دستکش
 سطل
 کاردک و ماله مخصوص
 همزن
 تراز دیجیتالی مخصوص عملیات بنایی

نصب کاشی با چسب کاشی

هنگام تعمیر و یا بازسازی ساختمان ممکن است نیاز به تغییر کاشی آشپز خانه و یا حمام بیافتید؛ در این مواقع به دلیل محکمی کاشی ها تخریب آن ها سخت است پس بهتر است از چسب کاشی استفاده کنید؛ تا کاشی جدید را روی کاشی قدیمی بچسبانید. بهتر است تا سطح کاشی قبلی را با تیشه زخمی کرده (با نوک تیشه ضربه بزنید) تا چسب بهتر عمل کند
استفاده از چسب نوع پودری: این چسب بیشتر مناسب سرامیک های کف و دیوار می باشد، ابتدا سطح مورد نظر را از رنگ و ذرات دیگر مانند گچ و یا ... پاک نمایید.
برای ترکیب این چسب از نسبت 3:1 استفاده کنید (3 پیمانه چسب و یک پیمانه آب) تا حالت خمیری به خود بگیرد، سپس چسب را به وسیله کاردک (بهتر است کاردک شانه ای ریز باشد) بروی سطح کشیده و کاشی را بچسبانید
نکته: بعد کشیدن چسب بر روی سطح تا 20 دقیقه وقت دارید تا کاشی ها را بچسبانید بعد از 20 دقیقه چسب خشک شده و قابلیت چسبندگی خود را از دست می دهد؛ آب بندی و درز گیری را فراموش نکنید. استفاده از چسب نوع خمیری: مثل دستور العمل بالا ابتدا ناخالصی ها را از سطح مورد نظر پاک کنید، چسب خمیری را با یک کاردک (کاردک شانه ای درشت بهتر است) بر روی محل مورد نظربکشید و کاشی را بچسبانید.
نکته: از مقدار چسب مناسب استفاده کنید( برای پوشش یک متر مربع 2 تا 3 کیلو گرم کافی است)، ترجیحاً دمای محیط کم تر از 5 درجه نباشد، اگر می خواهید کاشی را بر روی چسب استفاده کنید از مواد مخصوص به هموار کردن سطوح استفاده کنید مانند بتونه و ... و در آخر مثل بالا از درز گیری و آب بندی غافل نشوید.

خواص و اثرات چسب کاشی

 قدرت چسبندگی فوق العاده بالا
 نفوذ ناپذیری در مقابل آب
 مقاوم در برابر نم زدگی
 قابلیت انعطاف پذیری کنترل شده
 سهولت و سرعت اجرای بالای
 امکان اجرای کاشی از بالا به پایین

پرایمر چسب کاشی

پرایمر یا رزین سینتتیک چسبندگی قوی دارد و از جذب زیاد آب روی سطوح مختلف تا حد زیادی جلو گیری می کند. قبل از اینکه از چسب کاشی استفاده کنید بهتر است از این ماده استفاده کنید زیرا باعث چسبندگی بیشتر سطح مورد نظر شده و منافذ روی سطح را منظم کرده

نکات ایمنی هنگام کار با چسب کاشی

I. در صورت تماس چشم با چسب کاشی چشم حتماً شستشو داده شود
II. چسب کاشی خاصیت قلیایی دارد پس از دستکش و عینک استفاده شود
III. در صورت تماس چسب پودری با چشم حتماً با آب و صابون شستشو شود.*
*:این چسب بر پایه سیمان ساخنه شده و با توجه به پلیمر سازنده اش پس از مخلوط شدن با آب خشک و کاملاً در برابر آب نفوذ ناپذیر خواهد بود. پاک کردن چسب کاشی
چسب کاشی را به وسیله کاردک از بین ببرید، یک لیتر آب داغ را بر روی چسب ریخته تا مقاومتش را کم کرده و بعد سپس کاردک را بر روی چسب قرار داده و با وسیله ای محکم مانند تیشه به آن ضربه بزنید. می توانید از دریل و فرز نیز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *